مایکروسافت پوشه‌ Downloads را از ابزار Disk Cleanup حذف کرد

ابزار Disk Cleanup ویندوز یکی از ابزارهای ضروری این سیستم‌عامل بوده که به کاربران کمک می‌کند تا تمام پوشه‌ها و پرونده‌های غیرضروری را که فضای زیادی اشغال کرده‌اند حذف کند. البته کاربران با کمک Storage sense نیز می‌توانند در تنظیمات ویندوز ۱۰ فایل‌های غیرضروری خود را پاک کنند و درواقع این دو ابزار عملکرد مشابهی دارند.

مقاله‌های مرتبط:

اما درحالی‌که مشغول پاک کردن پرونده‌های غیرضروری از سیستم خود هستید و از ابزار Disk Cleanup ویندوز استفاده می‌کنید، باید محتاط باشید زیرا اکثر اوقات کاربران به‌طور تصادفی پوشه‌ی دانلودها را هم تیک می‌زنند و فایل‌های مهمی را پاکسازی می‌کنند. درواقع پوشه‌ی Downloads شامل تمامی فایل‌هایی است که دانلود کرده‌اید؛ درنتیجه حذف این فایل‌ها برای کاربران خوشایند نخواهد بود. مایکروسافت گزینه جدید پوشه‌ی Downloads را در نسخه‌ی ۱۸۰۹ به ویندوز ۱۰ اضافه کرد تا فایل‌های بارگیری شده را هم طی این عملیات پاکسازی حذف کند.

ویندوز ۱۰

در نهایت به‌تازگی مایکروسافت اعلام کرده که در ابزار Disk Cleanup ویندوز ۱۰ نسخه‌ی ۲۰H1 Build 19018 یا بالاتر، گزینه Downloads را از فهرست مواردی که برای پاکسازی در Disk Cleanup ارائه شده، حذف خواهد کرد. این تصمیم به درخواست مکرر کاربران صورت گرفته و از این پس دیگر جای نگرانی برای حذف فایل‌های دانلودشده در پوشه‌ی Downloads نخواهد بود. البته این تغییرات در Storage Sense نیز اعمال خواهد شد.

درنتیجه در نسخه‌ی ۱۹H1 ویندوز  ۱۰ یا نسخه‌های قبلی دیگر، هنوز این مشکل برایتان وجود دارد، پس باید احتیاط کنید تا پوشه‌ی Downloads را پاکسازی نکنید و در Disk Cleanup تیک Downloads را بردارید. ویندوز ۱۰ نسخه‌ی ۲۰H1 احتمالا تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.